Język

+86-13967261180
Dom / Wiadomości / Wiadomości branżowe / Materiały ogniotrwałe wysokotemperaturowe: gatunki, ograniczenia i ryzyko zakupu
Prasa i wydarzenia

Materiały ogniotrwałe wysokotemperaturowe: gatunki, ograniczenia i ryzyko zakupu

Inżynier procesu dokonujący wymiarowania okładziny pieca do usuwania spoiwa i spiekania w temperaturze 1300°C zwykle kończy na biurku z trzema ofertami: gęsta cegła szamotowa w najniższej cenie jednostkowej, izolacyjna cegła szamotowa o gramaturze 0,8 g/cm3 w środku i system modułów z włókien ceramicznych o gramaturze 128 kg/m3 na górze. Ranking cen jednostkowych i ranking kosztów całkowitych rzadko wskazują na tę samą opcję, a powodem są dwie liczby, których nikt nie podaje w wycenie: temperatura ciągłego użytkowania i masa wykładziny.

Krótka odpowiedź: wybierz wysokotemperaturowe materiały ogniotrwałe, najpierw na podstawie ciągłej temperatury pracy i składu chemicznego pieca, a następnie gęstości i przewodności cieplnej. Wyściółka o zbyt określonej temperaturze, ale zbyt gęsta pod względem masy, marnuje energię w każdym cyklu; wyściółka o niedostatecznych parametrach chemicznych lub skurczu ulega uszkodzeniu w ciągu kilku miesięcy, niezależnie od kosztów.

Większość specyfikacji obejmuje dwie zasady: temperatura klasyfikacji jest wynikiem testu, a nie oceną użytkowania, a gorącą powierzchnię należy wybrać dla najgorszej godziny, jaką piec kiedykolwiek zobaczy, a nie przeciętnego dnia.

Poniższe porównanie jest tym, które warto wykonać przed ceną. Dane są typowymi opublikowanymi zakresami dla popularnych gatunków komercyjnych; asortyment materiałów termoizolacyjnych omawia bardziej szczegółowo opcje oparte na włóknach.

Klasa temperaturowa jest na pierwszym miejscu, wszystko inne na drugim miejscu

Literatura dotycząca materiałów ogniotrwałych oddziela normalne materiały ogniotrwałe o temperaturze topnienia około 1580–1780 ° C (standardowym przykładem jest szamot) od materiałów ogniotrwałych o wysokiej temperaturze w przybliżeniu 1780–2000 ° C (typy na bazie chromitu). Temperatura topnienia informuje, że materiał się nie stopi; niewiele mówi o tym, czy podszewka przetrwa pięć lat jazdy na rowerze. W przypadku izolacji włóknistej równoważną liczbą jest temperatura klasyfikacyjna mierzona w 24-godzinnym teście skurczu, a temperatura ciągłej pracy jest zwykle ustawiona na 100–150 °C poniżej tej wartości.

Materiał
Ciągłe użytkowanie
Gęstość nasypowa
Gdzie to pasuje
Typowy tryb awaryjny
Cegła szamotowa (42–45% Al2O3)
≤1300°C
2,1–2,3 g/cm3
Strefy ścierania i alkaliczne
Odpryski po jeździe na rowerze
Cegła wysokoglinowa (70–80%)
≤1500–1600°C
2,5–2,8 g/cm3
Gorące powierzchnie nośne
Pęknięcia wywołane szokiem termicznym
Koc z włókna glinowo-krzemianowego (gatunek 1260)
1100–1150°C
96–128 kg/m3
Rezerwa i gorąca ściana o małej masie
Skurcz powyżej oceny
Płyta pilśniowa z tlenku glinu (gatunek 1400)
1250–1300°C
300–400 kg/m3
Sztywne, gorące czoło, piece wsadowe
Pękanie krawędzi przy kotwach
Polikrystaliczne włókno mulitowe (gatunek 1600)
1450–1500°C
130–200 kg/m³
Komory o temperaturze 1500–1600°C
Kontrola kosztów i zapylenia
Płyta nano mikroporowata
≤1000°C
200–240 kg/m3
Cienka kopia zapasowa w ciasnych wgłębieniach
Utrata próżni w przypadku przebicia
Uwaga do tabeli: wartości przy ciągłym użytkowaniu zakładają czystą atmosferę utleniającą; gazy redukujące, opary alkaliów oraz związki ołowiu lub boru przecinają sufit użytkowy i wymagają zmiany gatunku, a nie grubszej wykładziny.

Światłowód kontra cegła: magazynowanie ciepła to ukryty koszt

Ciepło zmagazynowane łuszczy się z gęstością, ciepłem właściwym i grubością warstwy faktycznie namoczonej do temperatury. W przypadku okładziny o grubości 200 mm ogrzewanej w temperaturze około 1000 K całkowicie nasiąknięta warstwa gęstej cegły szamotowej wytrzymuje około 100–120 kWh na metr kwadratowy, izolacyjna cegła szamotowa przy 0,8 g/cm3 wynosi około 40–50 kWh, a system włókien 128 kg/m3 tylko 6–8 kWh. W piecu, który pracuje codziennie, różnica ta zwykle przewyższa straty na ścianach.

100
45
7
Gęsta cegła szamotowa
IFB, 0,8 g/cm3
Moduł światłowodowy, 128 kg/m3
Indeks: ciepło zmagazynowane w nasączonej warstwie okładziny o grubości 200 mm, cegła gęsta = 100.

Kompromis jest mechaniczny. Włókno nie ma nośności, ulega erozji pod wpływem gazu o dużej prędkości i nie powinno stykać się ze stopionym metalem lub ciężkim żużlem. Wykonalny wzór to gorąca powierzchnia włókna z gęstą ceglaną lub odlewaną strefą zużycia, w którą uderza ładunek lub płomień, oraz wsparcie światłowodowe, gdzie jedynym zadaniem jest zatrzymanie ciepła.

NC Ceramic Fiber Blanket for Thermal Insulation Backup Koc z włókna ceramicznego NC do tworzenia kopii zapasowych izolacji termicznej Przejrzyj ten koc z podwójną igłą, w którym włókno służy jako wsparcie utrzymujące ciepło, a nie przenoszące obciążenie gorące powierzchnie; gatunki obejmują 1260–1600°C. Zobacz produkt →

Co musi udowodnić arkusz danych materiałów ogniotrwałych

Większość błędów specyfikacji pojawia się w arkuszu danych w postaci niejasnych etykiet, a nie brakujących liczb. Przed zatwierdzeniem oceny sprawdź sześć elementów:

  • Temperatura próby skurczu. Wartość 3% niewiele znaczy, chyba że zostanie podana po 24 godzinach w temperaturze zadanej, a nie w temperaturze klasyfikacji.
  • Przewodność w średniej temperaturze. Podane wartości powinny określać średnią, na przykład 0,12–0,20 W/m·K w temperaturze 800 °C dla koca o masie 128 kg/m3; liczba 25°C jest marketingiem.
  • Chemia. Zawartość Al2O3 oddziela materiał klasy 1260 od materiału klasy 1400, a Fe2O3 poniżej około 0,5% ma znaczenie, gdy występuje atmosfera redukująca lub wodór.
  • Treść strzału. Powyżej około 20% cząstek niewłóknistych koce źle się znoszą i wydzielają kurz podczas cięcia.
  • Gęstość i tolerancja grubości. Zwykle ±10% gęstości i ±2 mm lub ±5% grubości; lekka rolka dostarczona o 10% poniżej gęstości nominalnej traci wymierną część swoich wartości izolacyjnych.
  • Zakres wypalenia spoiwa. Spoiwa organiczne spalają się w temperaturze od około 200 do 350 °C, więc pierwsze rozgrzewanie wymaga wentylacji i powolnego narastania.

Płyty są praktycznym rozwiązaniem w przypadku, gdy gorąca powierzchnia musi pozostać płaska i zachować kształt, na przykład w mufli wsadowej lub na pokładzie wagonu pieca. Kosztują więcej za metr kwadratowy niż koc i są mniej wyrozumiałe w przypadku kotwic, więc przegląd rysunku jest tak samo ważny, jak klasa materiału.

Alumina Ceramic Fiber Board for Flat Hot-Face Linings Płyta z włókna ceramicznego z tlenku glinu do płaskich okładzin na gorąco Weź pod uwagę tę płytę, której płaska, zachowująca kształt gorąca powierzchnia musi opierać się płomieniowi i przepływowi gazu; dostępne w gatunkach NC1260–NC1800. Zobacz produkt →

Dokąd zmierza tonaż: podział aplikacji

Zapotrzebowanie na wysokotemperaturowe materiały ogniotrwałe podąża za branżami, w których w sposób ciągły przeprowadzane są procesy gorące. Poniższy podział stanowi orientacyjny wzór zużycia w przemyśle ciężkim, przydatny do oceny, jakie warunki usług spełnia dostawca najczęściej, a nie do badania statystycznego.

  • Żelazo i stal — około 34%
  • Ceramika i szkło — około 21%
  • Petrochemia i rafinacja — około 15%
  • Metale nieżelazne — około 12%
  • Obróbka cieplna i moc — około 10%
  • Laboratorium i inne — około 8%

Przeczytaj to jako wskazówkę dotyczącą trybów awaryjnych. Użytkownicy stali i cementu martwią się atakiem alkaliów i ścieraniem; użytkownicy ceramiki i szkła martwią się zanieczyszczeniem i szokiem termicznym; Użytkownicy laboratoryjni i pilotażowi martwią się o elastyczność małych partii i powtarzalną jednolitość temperatury. Dostawca, którego katalog zbudowany jest wokół komór pieców elektrycznych, będzie zazwyczaj silniejszy w tej ostatniej grupie niż w odporności na żużel.

Sekwencja selekcji w pięciu krokach

Uruchamianie sekwencji w określonej kolejności pozwala uniknąć typowego błędu polegającego na wybieraniu materiału przed zapisaniem obowiązku.

1. Napisz obowiązek

Szczytowa temperatura i czas utrzymywania, atmosfera, zanieczyszczenia, obciążenie mechaniczne, prędkość gazu i częstotliwość cykli pieca w tygodniu.

2. Konwertuj z marginesem

Ustaw ciągłą pracę na temperaturę 100–150°C powyżej roboczej wartości zadanej dla włókna lub o jedną klasę stapiania powyżej wartości szczytowej dla cegły.

3. Wybierz architekturę

Tylko włókno, włókno przez IFB lub gęsta powierzchnia ścieralna z zabezpieczeniem światłowodowym. Narysuj układ kotew przed zamówieniem materiału.

4. Zweryfikuj dane

Skurcz w temperaturze zadanej, przewodność w średniej temperaturze, skład chemiczny, tolerancja gęstości oraz raport z testu partii powiązany z dostarczoną partią.

5. Zaplanuj pierwszą falę

Krzywa wypalenia spoiwa, złącza dylatacyjne, punkty mocowania i wentylacja, uzgodnione na piśmie przed rozpoczęciem montażu.

Tam, gdzie wymagana jest najwyższa temperatura, polikrystaliczne włókno mulitowe przenosi gorącą powierzchnię w temperaturze 1500–1600 ° C bez utraty masy w porównaniu z cegłą, a cena ma sens tylko wtedy, gdy komora jest mała, często jeździ się na rowerze lub liczy się czystość. Jest to również gatunek najbardziej wrażliwy na zanieczyszczenia, dlatego należy uczciwie ocenić atmosferę w piecu i sposób ładowania.

Polycrystalline Mullite Fiber Cotton for High-Temperature Insulation Bawełna z polikrystalicznego włókna mulitowego do izolacji wysokotemperaturowej Użyj tego lekkiego włókna zawierającego 72% tlenku glinu, pracującego w temperaturze 1500–1700°C i o niskiej masie; dokonaj przeglądu atmosfery i opłat pod kątem wrażliwości na zanieczyszczenia. Zobacz produkt →

Szczegóły dotyczące instalacji, konserwacji i zgodności

Większość przedwczesnych uszkodzeń okładzin to awarie instalacyjne, a nie awarie materiałowe. Te powtarzające się warto wymienić przy każdym przeglądzie zamówień:

  • Dylatacje. Pozostawić około 1,5–2% długości wykładziny w temperaturze 1200 °C i wyższej; ciasno cieniowana wyściółka z włókna wygina się i otwiera szczeliny w modułach.
  • Stopień i rozstaw kotew. Stal nierdzewna 304 do około 800°C, od 310 do około 1100°C, powyżej tej temperatury kotwy ceramiczne, zazwyczaj w odstępach 200–300 mm.
  • Wilgoć. Mokre włókno traci dużą część swoich właściwości izolacyjnych i może odpryskiwać przy pierwszym nagrzaniu; przechowywać w szczelnym i suchym miejscu i nigdy nie instalować w zalanej skorupie.
  • Rytm inspekcji. Kwartalne kontrole wizualne gorących punktów i uszczelek drzwi, a także coroczne obrazowanie termowizyjne, pozwalają wykryć szczeliny skurczowe, zanim staną się odkształceniami powłoki.
  • Dokumentacja. Poproś o zakres certyfikatu ISO 9001 i wszelkie deklaracje CE powiązane z rzeczywistym produktem i normą testową, a nie ogólne oświadczenie firmy; zażądać aktualnej karty charakterystyki materiału włóknistego.
  • Kontrola kurzu. W niektórych jurysdykcjach ogniotrwałe włókno ceramiczne na bazie tlenku glinu i krzemianu jest klasyfikowane jako substancja podejrzewana o działanie rakotwórcze, dlatego kawałki drewna powinny być zamknięte lub mokre, a na miejscu zapewniona jest ekstrakcja i ochrona dróg oddechowych.

Szczegóły instalacji zmieniają zmierzoną wydajność bardziej, niż oczekuje większość kupujących. Ułożenie modułu, ściskanie złącza i osadzanie kotwy decydują o tym, czy obliczona przewodność przetrwa kontakt z prawdziwym piecem; w tym dokumencie określono praktyczne kontrole prowadnica wykładziny pieca z kocem ceramicznym .

Praktyczną zasadą dotyczącą wysokotemperaturowych materiałów ogniotrwałych jest określenie w tej kolejności: obciążenia, składu chemicznego, temperatury ciągłej, następnie gęstości i kosztu. Jeżeli w ofercie nie można określić skurczu przy wartości zadanej i przewodności w określonej średniej temperaturze, gatunek nie jest weryfikowany niezależnie od tego, jak atrakcyjna jest cena. Kup okładzinę, która odpowiada cyklowi, w którym faktycznie pracuje piec, a oszczędności zainwestuj w kotwy, złącza dylatacyjne i udokumentowane pierwsze rozgrzewanie, gdzie ryzyko ich utraty jest najmniejsze.

Polecane artykuły
  • Jakie są główne problemy związane z płytami pilśniowo-aluminiowo-krzemianowymi?

    Introduction: Płyta pilśniowo-krzemianowo-aluminiowa jest obecnie materiałem izolacyjnym o wysokiej wydajności. Płyta pilśniowa z krzemianu glinu ma doskonałe wła...

  • Jakie są cechy płyty pilśniowo-aluminiowo-krzemianowej?

    Introduction: Produkty z włókien ogniotrwałych z krzemianu glinu wytwarza się w drodze selektywnej obróbki piroksenu, topienia w wysokiej temperaturze, formowania z r...

  • Jaka jest struktura płyty z włókna ceramicznego o wysokiej zawartości tlenku glinu?

    Introduction: 1, Kształtowana wykładzina pieca z włókna ceramicznego do płyty z włókna ceramicznego o wysokiej zawartości tlenku glinu Kształtowana wykładzi...

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
[#wejście#]